سه شنبه, 31 مرداد 1396
سایت خبری بندر دیر

انتخاب بخشدار جدید آبدان و چند نکته

 

 

 

حسن محدث زاده.سردبیر سایت تماته(آبدان):

فردا محمد فخرایی پس از ۷۷۸ روز فعالیت کاری، ساختمان بخشداری آبدان را ترک تا مسعود تنگستانی رسماً به عنوان جانشین وی و دومین بخشدار آبدان معارفه گردد. تغییر عالی ترین نماینده دولت در بخش آبدان از چند منظر قابل تحلیل و بررسی است و این نوشتار می کوشد به آن بپردازد:

۱- اگر از دوران کوتاه سرپرستی مهدی فخرایی در بخشداری آبدان صرف نظر کنیم – که قابلیت چشم پوشی هم دارد- محمدفخرایی در حالی گام در این بخش نوپا نهاد که نیک می دانست بخشداری آبدان به جز نامی بر سربرگ و تابلویی بر سر درب چیزی از خود ندارد. فخرایی که پیشتر با همین عنوان و سمت در زادگاه خویش، در حال گذران حیات سیاسی- اجرایی بود و می توانست با امتناع از این تغییر و تحمل مرارت و سختی کمتر، در ساختمان فرمانداری دیر ساکن باشد، به نوعی فداکاری نموده و نخستین ناخدایی کشتی نامتلاطم بخشداری آبدان را با انبوهی نداشته ها، پذیرفت تا به آن سروسامانی دهد.

برگزاری شایسته دو انتخابات همزمان در اسفندماه سال گذشته که برای نخستین بار در این بخش به صورت کاملاَ مستقل برگزار می شد، نقطه برجسته و قابل تحسینی در کارنامه بخشدار سابق است. اجرای طرح های گازرسانی،هادی روستایی و ساخت مدرسه در روستاهای بخش را می توان بخش دیگری از عملکرد فخرایی در دوران حضورش در بخشداری آبدان دانست.

۲- اگر برخی به گرایش اصلاح طلبی بخشدار پیشین به دلیل پذیرش مسوولیت در دولت اصولگرای قبلی به دیده تردید می نگریستند- که همین نگاه نیز زمینه ساز عزل وی گردید- اما سابقه دو دهه فعالیت سیاسی بخشدار جدید، جای هیچ شک و شبهه ای را در قرابت فکری ایشان با دولت یازدهم نمی گذارد. این گرایش اندیشه ای و قرابت سیاسی می تواند کمک حال تنگستانی جوان در برقراری تعاملات سازنده تر اداری و سیاسی در مرکز استان باشد.

از سویی دیگر در حالی که بخش قابل توجهی از اصلاح طلبان بوشهری راه خود را از استاندار جدا کرده و به صف منتقدین و مخالفین او پیوسته اند، حزب ندای ایرانیان شعبه بوشهر از در دوستی با مدیریت ارشد استان در آمده و به دوستان گرمابه و گلستان هم بدل شده اند. سوای اینکه برگزاری جشن سالروز پیروزی دکتر روحانی در ۲۴ خرداد سالجاری به این حزب سپرده شد، که بی حرف و حدیث هم نبود، عباس برزگرزاده و مسعود تنگستانی دو تن از اعضا شورای مرکزی این تشکل سیاسی نیز در چند ماه اخیر به مسوولیت سیاسی رسیده اند که نشان دهنده اعتماد و علاقه فعلی استاندار به این مجموعه اصلاح طلب نوپاست.

از طرفی دیگر رابطه تنگستانی با حمزه اعتماد فرماندار دیر فراتر از رابطه ای اداری و سیاسی است، چرا که فصل مشترک این دو نه فرمانداری و ضوابط سیاسی بلکه مراودات دوستانه و خانوادگی است.

قرابت اندیشه ای با دولت، رابطه حزبی و تشکیلاتی با استاندار و دوستی با فرماندار، پوئن و برگ های برنده ی تنگستانی هستند تا از این رهگذر بتواند روزهای درخشانی برای خود و بخش رقم زند.

۳- بخشدار جدید این نکته را  نصب العین خود قرار دهد که  استقرار بخشداری در آبدان، نتیجه خواست همه مردم بوده است؛ همه مردم به معنای واقعی کلمه. پس باید نگاه خود را فراگیر کرده و تدبیر خود را معطوف به خروجی جلسات تعداد محدودی از ستاد انتخاباتی رییس جمهور نکند. به نظرات همگان توجه کند حتی آنهایی که دلواپسند. او باید بتواند از اجماع تمامی پتانسیل های موجود خاصه پتانسیل انسانی و اجتماعی، چرخ به لنگ در آمده توسعه بخش آبدان را به حرکت در آورد.

۴- – از بدو تاسیس بخشداری و حتی پیش از آن، توقع و خواسته اولویت دار مردم آبدان، استقرار و افتتاح اداراتی همچو آموزش و پرورش، کمیته  امداد و… یا نمایندگی ها آنها در این بخش بوده و هست که امام جمعه محترم نیز در خطبه هفته گذشته برای چندمین مرتبه بر این مهم تاکید نمودند. هر چند در سالهای اخیر برای تحقق این امر، تلاش هایی صورت گرفته اما تاکنون به این خواسته مردمی جامه عمل پوشانیده نشده است. بخشدار جدید اگر خواهان رضایت مندی عمومی از دوران حضورش در بخشداری است، می بایست این مهم را در سرلیست برنامه و اقدامات آتی خویش قرار دهد.

۵- با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۹۲ و انتخاب فرماندار و به تبع آن تغییر و تحولات مدیریتی در شهرستان، چهره ها و شخصیت های به منصب رسیده عمدتاً از بخش مرکزی شهرستان و شهرهای دیر و بردستان بوده اند و دو بخش دیگر شهرستان در این آمد و شدها بی نصیب مانده بودند. اما حال که دولت در سال پایانی عمر خویش قرار دارد، با انتخاب مسعود تنگستانی و سیدمحمد حسینی زاده به عنوان بخشداران آبدان و مرکزی که به ترتیب بومی و ساکن آبدان و بردخون هستند، نشان دهنده گشایش فصل جدیدی در فضای سیاسی شهرستان و تحول در نگرش مدیریتی فرماندار و چهره های سیاسی ذی نفوذ می باشد. بی شک چرخش عالمانه مدیریتی توام با نگاه بسیط و فراگیر به پتانسیل های انسانی می تواند یکی از عوامل مهم پیش برنده شهرستان در توسعه و پیشرفت باشد.

۶- انتخاب و انتصاب فردی بومی هر چند که با محاسنی همچو شناخت بهتر از ظرفیت ها و داشته ها و نداشته ها، اشراف بر روابط فردی،گروهی و طایفه ای و… همراه است اما تنگ نظری و کج اندیشی ها همواره مدیر بومی را بیش از مدیر غیر بومی تهدید می کند. نخستین بخشدار بومی آبدان باید با شرح صدر و بسط نگاه، خود را برای روزهای دردسرآفرینی آماده کند که ممکن است از سوی دوستان این روزها و منتقدان و مخالفان فردا، رقم بخورد.

 

 

 

اضافه کردن نظر


اخبار نجیرم