سه شنبه, 31 مرداد 1396
آخرین اخبار

عکاسخانه

  • اشک های وزیر کار در آیین تجلیل از مادر شهید صافی

حدیث

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297
سایت خبری بندر دیر

معرفی کتاب

معرفی کتاب توسعه سواد سلامت نوشته دکتر عبدالرسول خسروی

نجیرم: معرفی کتاب(2) .کتاب توسعه سلامت نوشته دکتر عبدالرسول خسروی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با همکاری خدیجه احمدزاده و زیبا احمدزاده توسط  انتشارات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر منتشر گردید.

شاید هر کدام از ما سالیانه هزینه‌های زیادی را برای درمان می‌پردازیم که بخش عمده‌ای از آن به خاطر عدم شناخت و نداشتن اطلاعات کافی به منظور تصمیم‌گیری‌های مناسب است.گاهی وقت‌ها به خاطر مریضی ساده که با مراجعه به یک مرکز بهداشتی و درمانی قابل درمان است، رنج سفر را بر خود هموار می‌کنیم و به استان‌های مجاور سفر می‌کنیم و هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شویم. سالیانه داروهای زیادی را بدون این‌که مصرف کنیم در یخچال‌ها نگه‌داری می‌کنیم .غافل از این‌که هزینه‌های زیادی بابت آن پرداخت شده است. این‌ها و برخی از مشکلات دیگر به دلیل سواد سلامت پایین جامعه است. امروزه سطح سواد سلامت هر جامعه یکی از شاخص‌های مهم و اساسی در ارتقای سلامت آن جامعه است. چراکه به‌دنبال آن، حس مسئولیت‌پذیری آن جامعه نیز افزایش می‌یابد. ارتقاء سلامت به معنی توانمندسازی مردم در شناخت و کنترل عوامل موثر بر سلامت خود و جامعه و در نهایت افزایش سطح سواد سلامت است. سواد سلامتی، توانایی مردم در شناخت عوامل تهدید کننده سلامت خود و آگاهی از شیوه وسبک صحیح زندگی و شناخت روش‌هایی است که به‌وسیله آنها بتوانند سلامت خود را تأمین‌،‌ حفظ و ارتقاء ‌بخشند. به عبارتی دیگر، سواد سلامت به معنی میزان دانش وآگاهی مردم نسبت به اقتضائات سلامت‌شان است.

 

از طرفی دیگر، امروزه با حرکت به سمت"بیمار محوری" در سیستم‌های مراقبت سلامت، افراد باید بیش از گذشته در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با سلامتی‌شان نقش فعال داشته باشند. برای تحقق این نقش و به‌منظور ارتقای سطح سواد سلامت، مردم نیاز به کسب اطلاعات سلامت دارند. برای افزایش سطح سواد سلامت باید مسئولان با آموزش‌های کاربردی به مردم از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیش‌گیری کرده و به ارتقای سلامت کمک کنند. آموزش‌ها می‌تواند در قالب انتشار منابع چاپی، اینترنتی، جزوه‌ها ...و یا به شیوه‌های ارتباطی دیگر باشد. به منظور ارائه آموزش‌های کاربردی به مردم باید ابتدا مخاطبان را شناسایی کرد و سپس برای هر کدام برنامه و اقدامی خاص انجام داد. باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد و مردم را نسبت به مخاطرات عدم سلامت و رفتارهای ناسالم آگاه کرد. باید رسانه‌های جمعی در این‌باره هشدارهای لازم را به مردم بدهند.

یکی از بحث‌های مهم در سلامت افراد "خودمراقبتی" است و لازمه مفهوم خودمراقبتی آن است که خانواده‌ها بتوانند با مفهوم سلامت آشنا شده و درک درستی از سلامت خود داشته باشند تا بتوانند بر این اساس، تدابیر لازم را برای حفظ سلامت خود و خانواده‌شان به عمل آورند. البته این امر مستلزم آن است که جامعه بستر مناسب برای پویایی ارتقای سطح سواد و سلامت همه افراد جامعه را پیاده‌سازی‌ و اجرا کند. در این راستا، سازمان بهداشت جهانی امسال «یک عمر سلامت با خود مراقبتی» را به عنوان شعار جهانی هفته سلامت اعلام کرده است. لازمه خود مراقبتی توجه به توسعه سواد سلامت، مولفه‌های سواد سلامت است. کتابی که پیش و رو دارید، نیز در راستای توسعه سواد سلامت جامعه از طریق تبیین سواد سلامت، مؤلفه‌های سواد سلامت و توصیه‌های لازم برای تهیه کنندگان منابع اطلاعات سلامت در جهت کمک به خودمراقبتی نگاشته شده است. فصل اول این کتاب تلاش دارد تا مفهوم سواد سلامت را تشریح کند. در فصل دوم نیز به اطلاعات سلامت، منابع اطلاعات سلامت و خوانایی و ویژگی‌های این منابع اشاره دارد.

 

 

 

 

 

 

نظرات  

 
+1 #5 منتظر 1396-02-16 22:55
سلام ممنون از معرفی کتاب توسعه سواد سلامتکه بسیار به کار من میاد چطوری میتونم تهیه کنم دوستان دیگر هم پرسیده بودنممنون میشم جواب بدید فایل pdfهم باشه عالیه
 
 
+2 #4 رضا 1395-03-08 15:46
سلام . بنده چگونه این کتاب را می توانم خریداری کنم بصورت pdf یا چاپی
 
 
-1 #3 مصطفی نصیرزاده 1395-01-20 19:40
با سلام و احترام
چگونه می توانم این کتاب را تهیه کنم؟
 
 
+2 #2 علی- ش 1394-09-24 01:06
سلام چطوری می تونم کتاب رو خریداری کنم.به صورت pdfیا چاپی
ممنون
 
 
-7 #1 معصومه حیدری 1394-05-27 09:16
من دانشجوی دکتری اموزش بهداشت تربیت مدرس هستم .می خواستم کتاب توسعه سواد سلامت را خزیداری کنم چگونه می توانم ؟
 

اضافه کردن نظر


اخبار نجیرم

رهبر انقلاب
سایت خبری نجیرم
گروه صنعتی بریکان
فرمانداری دیّر
سایت خاصه
اخبار استان بوشهر
هفته نامه استان بوشهر
بیستان
شهدای آبدان
سازمان های مردم نهاد استان بوشهر-شهرستان دیر